مقایسه کوپله فابریک و ایرانی

دیزل ژنراتور کوپله فابریک – دیزل ژنراتور خارجی

دیزل ژنراتور کوپله فابریک بهترین دیزل ژنراتور است؟
دیزل ژنراتور کوپله فابریک چیست؟

برای توضیح دیزل ژنراتور کوپله فابریک بهتر است ابتدا با مفهوم کوپله کردن در صنعت دیزل ژنراتور آشنا شوید.

همانطور که میدانید دیزل ژنراتور از 3 بخش اصلی زیر تشکیل شده :

 
 1. موتور دیزل (تولید انرژی مکانیکی دورانی )
   
 2. ژنراتور (تبدیل کننده انرژی مکانیکی به الکتریکی)
   
 3. تابلو کنترل (تنظیم ،قطع و وصل جریان الکتریکی و محافظت از دیزل ژنراتور)
   

هر کدام از قسمت های اصلی توسط شرکتهای متنوع با برندهای مختلفی تولید میشوند. از این میان میتوان در زمینه موتور دیزل به، پرکینز انگلستان (Perkins)،کامینز آمریکا (Cummins) و کاترپیلار (CATTERPILAR) و در زمینه ژنراتور به استمفورد انگلستان (Stamford)، لوری سومر فرانسه (Leroy Somer) و مکالته ایتالیا (MeecAlte) اشاره کرد.

کوپله دیزل ژنراتور :

کار اتصال موتور دیزل و ژنراتور به هم و نصب آن روی یک شاسی (Structure) فلزی و قرار دادن یک تابلو کنترل را در کنار آن به اصطلاح کوپله کردن (Coupling) گویند.
در دنیا شرکت هایی وجود دارند که منحصراً در صنعت کوپله دیزل ژنراتور فعالیت مینمایند. این شرکت ها موتور دیزل و ژنراتور خود را از برندهای ذکر شده در بالا به صورت جداگانه خریداری نموده و آنها را کوپل مینمایند. این شرکتها دیزل ژنراتورهای کوپله خود را بسته به نیاز بازار به صورت دیزل ژنراتور با کانوپی سایلنت، شاسی موبایل و … تحت نام تجاری خود به بازار عرضه مینمایند.
از کوپله کاران بزرگ صنعت دیزل ژنراتور میتوان به برندهای اف.جی.ویلسون FG Wilson و کامینز پاور Cummins Power انگلستان اشاره کرد. شرکتهایی که دیزل ژنراتور را کوپله مینمایند در اصطلاح پکیجر (Packager) دیزل ژنراتور نیز گویند.

شرکت های سازنده موتور دیزل و یا ژنراتور محصولات یکسانی را به تمام کوپله کاران دیزل ژنراتور در سراسر دنیا ارسال مینمایند. لذا هیچ تفاوتی بین ژنراتور استمفورد انگلستان که بر روی دیزل ژنراتور کوپله Visa ایتالیا نصب گردیده با همان ژنراتور که بر روی دیزل ژنراتور کوپله کامینز پاور نصب گردیده وجود ندارد.

چه عوامی کیفیت کوپله دیزل ژنراتور را مشخص میکند؟

همانطور که اشاره شد موتور دیزل و ژنراتور برای تمام پکیجرها در تمام نقاط دنیا یکسان است. آنچه به طور کلی کیفیت کوپله دیزل ژنراتور را متمایز میکند در ابتدا دقت اسمبل کردن دیزل و ژنراتور و بعد لوازم جانبی مصرفی به کار رفته در کوپله و تابلو کنترل دیزل ژنراتور است.

از نکات واقعی تمایز کوپله دیزل ژنراتور شرکتهای مختلف میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 
 1. کیفیت قطعات استفاده شده در تابلو کنترل (چینی بودن قطعات به شدت بر روی کیفیت نهایی و قیمت دیزل ژنراتور موثر است).
   
 2. نوع رنگ قطعات فلزی شامل شاسی، فریم تابلو، کوپله دیزل ژنراتور (استفاده از رنگ پودری الکترواستاتیک یا رنگهای متفرقه).
   
 3. نوع و ضخامت ورق به کار رفته در شاسی متناسب با وزن دیزل ژنراتور.
   
 4. استفاده از گلندهای مقاوم به نفوذ آب و گردو غبار جهت تابلو و ژنراتور (قسمتهای الکتریکی).
   
 5. استفاده از چهارچوب Structure مناسب جهت رادیاتور در کوپله دیزل ژنراتور جهت تحمل وزن و جابجا نشدن آن در طول عمر دیزل ژنراتور.

موارد فوق فاکتورهایی هستند که مجموع آنها کیفیت و عمر کوپله دیزل ژنراتور شما را تعیین میکند.

دیزل ژنراتور کوپله فابریک چیست؟

پس از آشنایی مختصر با مفهوم کوپله دیزل ژنراتور نوبت به دیزل ژنراتور کوپله فابریک میرسد.
در بازار دیزل ژنراتور ایران هر دستگاه دیزل ژنراتوری که کار کوپله آن خارج از کشور انجام شده باشد دیزل ژنراتور کوپله فابریک می نامند. مبدا کشور کوپله کننده (اینکه آمریکا باشد یا افغانستان) اثری بر روی نام دیزل ژنراتور کوپله فابریک نمیگذارد. به همین دلیل است که برخی از دیزل ژنراتورهای کوپله شرکتهای معتبر داخلی کیفیتی به مراتب بالاتر از دیزل ژنراتورهای کوپله فابریک (خارجی) دارند.

چقدر باید بابت قیمت دیزل ژنراتور کوپله فابریک هزینه کنیم؟

اکنون صنعت کوپله دیزل ژنراتور دیزل ژنراتور کشور به حد رشد خود رسیده است. امروز اگر بسیاری کوپله های دیزل ژنراتور فاقد کیفیت ایرانی در بازار دیده میشود عموماً به دلیل عدم پشتوانه مالی و کاهش هزینه ها با کم کردن از کیفیت کار و به صورت آگاهانه رخ میدهد و نه به دلیل نبود دانش فنی.
در بسیاری موارد خریداران هزینه های هنگفتی را بابت کلمه فابریک می پردازند. این در صورتی است که با کسب حداقل اطلاعات در این زمینه میتوانید کوپله هایی با کیفیت تر (و هزینه کمتر) از بسیاری دیزل ژنراتورهای کوپله فابریک را از تعداد محدود شرکتهای قدرتمند کوپله دیزل ژنراتور در ایران خریداری نمایید.
** بهترین راهنما برای شما در زمینه کوپله دیزل ژنراتور خود محصول است.

مقایسه کوپله فابریک و کوپله پایور دیزل آسیا (اختصاصی) :

 

مطالب مرتبط

2 دیدگاه در “دیزل ژنراتور کوپله فابریک – دیزل ژنراتور خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *