قیمت دیزل ژنراتور

قیمت دیزل ژنراتور – 5 عامل مؤثر در قیمت

قیمت دیزل ژنراتور اصل بسیارمتغیر و مهم …!؟
چرا یک دیزل ژنراتور به ظاهر مشخص، گاهاً دارای قیمت های بسیار متفاوتی است؟
نکاتی را که حتماً باید پیش از خرید دیزل ژنراتور بدانید چیست؟

از نکات اصلی پیش از خرید دیزل ژنراتور استعلام قیمت آن از مراکز مختلف است. در ذیل اطلاعات کلی که قبل از اخذ قیمت دیزل ژنراتور باید به آن توجه شود آمده است.
جهت اشراف بر موارد و عوامل موثر بر قیمت هر دیزل ژنراتور ابتدا لازم است با اجزاء اصلی هر دیزل ژنراتور آشنا شویم. در واقع قیمت دیزل ژنراتور شامل قیمت اجزاء اصلی دیزل ژنراتور از جمله:

 
 1. قیمت موتوردیزل قیمت ژنراتور
   
 2. قیمت تابلو کنترل
   
 3. نوع شاسی
   
 4. کانوپی سایلنت
   
 5. ضمانت و خدمات پس از فروش
   

می باشد. لذا قیمت دیزل ژنراتور و نیز کیفیت آن از نظر نوع برند، توان، کشور سازنده اجزاء آن بسیار متغیر خواهد بود. در ادامه سعی گردیده توضیحی مختصر در خصوص قیمت هر جزء دیزل ژنراتور بیان گردد.

*حتما در هنگام اخذ قیمت دیزل ژنراتور به نکات ذیل دقت کنید :

1. موتور دیزل ژنراتور :

قیمت موتور دیزل بیشترین بخش قیمت هر دیزل ژنراتور را تشکیل داده و معمولاً بیش از 50% قیمت آن میباشد. برند موتور و همچنین کشور سازنده دیزل (برخی از برندها دارای چندین کارخانه در کشورهای مختلف میباشند) اصلی ترین عامل موثر بر قیمت دیزل های هم توان میباشد. برندهای مطرح موتور دیزل در بازار ایران پرکینز انگلستان (Perkins)، کامینز (Cummins)، ولوو سوئد (VOLVO Penta) است.
کیفیت و قیمت موتورهای دیزل “پرکینز و کامینز” انگلیسی به طور نسبی از موتورهای دیزل “ولوو” بالاتر است. شرکت ولوو اگر چه در زمینه ساخت قایقهای تفریحی و یا اتوبوس در ایران جا افتاده است اما در رده موتورهای دیزل مخصوص کاربریهای دیزل ژنراتور (تولید توان برق Power Generation) بنا به دلایلی که در ادامه آمده است به طور نسبی ضعیف تر و دارای قیمت کمتری است. البته قیمت دیزل های کامینز ساخت کارخانه های هند و چین پایین تر از دیزل های ولوو میباشد. لذا درهنگام تهیه دیزل ژنراتور با موتور کامینز دقت بیشتری نمایید، زیرا بسیاری از دیزل های موجود در بازار این برند از محصولات ساخت کارخانه چین و هند آن هستند.

اولاً دیزل ژنراتور هایی که موتور دیزل آنها، ولوو است تنها از 85 KVA تا 700 KVA میباشند که در مقایسه با دو برند دیگر “پرکینز و کامینز” بسیار محدود و کوچکتر است.
ثانیاً در یک توان مشابه، به عنوان مثال 500 KVA موتور دیزل ولوو مدل TAD1345GE دارای حجم موتوری معادل 13 لیتر(13000 cc) بوده در حالی که موتور پرکینز مشابه مدل 2506A-E15TAG1 دارای حجم موتور 15 لیتر (15000 cc) میباشد. این مسائل سبب گردیده قیمت دیزل ژنراتور های با موتور Volvo پایین تر از پرکینز و کامینز باشند. نکات فوق هرگز به معنای ضعف کلی دیزل ژنراتور های ولوو نبوده و فقط بیانگر شرایط ولوو از نظر برندی در مقایسه با دو برند دیگر میباشد.
در مورد دیزل ژنراتور با موتور پرکینز نیز اغلب دیده میشود که برخی از فروشندگان از دیزل های Lovol Perkins (لوول پرکینز) یاد میکنند. این فروشندگان به غلط (و …) ابراز میکنند که این کمپانی چینی تحت لیسانس پرکینز محصولات خود را تولید مینماید در حالی که قیمت دیزل ژنراتور های با دیزل لوول چین (Lovol) بسیار بسیار کمتر از سایر دیزل ژنراتور ها بوده و به هیچ عنوان تحت لیسانس پرکینز انگلستان نیستند. همانطور که گفته شد کمپانی پرکینز هیچ ارتباطی با موتورهای دیزل لوول چین ندارد. این مسئله تا آنجا پیش رفت که شرکت پرکینز در سایت خود هرگونه ارتباط و مسئولیتی نسبت به موتورهای دیزل Lovol را نفی کرده است. همچنین شما با جستجوی عنوان “perkins lovol engines Tianjin” در گوگل میتوانید به لینک مربوطه در سایت پرکینز دست یابید. بدیهیست هرگونه بحث در مورد دیزلهای لوول چین به عنوان پرکینز کاملاً منتفی خواهد بود. قیمت دیزلهای Lovol در مقایسه با قیمت دیزل های پرکینز در توانهای مشابه کمتر از نصف می باشد.
در خصوص دیزل ژنراتور با موتور دیزل کامینز باید توجه داشته باشید که کامینز دارای کارخانه های متعددی در کشورهای مختلف دنیا میباشد. از جمله این کشورها میتوان به هند و چین اشاره نمود. این امر سبب گردیده که بازرگانان متعددی هرچند محدود شروع به وارد کردن دیزل کامینز از چین بنمایند. بدیهیست که قیمت و کیفیت این دیزل ها با توجه به نوع سفارش و درخواست خریدار میتواند بسیار متفاوت باشد. متاسفانه این امر سبب گشته که قیمت دیزل ژنراتور های کامینز تا حد زیادی وابسته به قیمت و کیفیت موتور و در نتیجه شخص وارد کننده آن محصول باشد.
برای حل مشکل فوق در اخذ قیمت دیزل ژنراتور ابتدا سعی نمایید دیزل ژنراتور خود را از شرکت های تولید کننده و نه بازرگانی و همچنین نمایندگیهای اصلی تهیه فرمایید.
با توجه به اینکه هرگز کلمات و مکالمه تلفنی نمیتواند گویای تمام ابعاد توانمندی و کیفیت یک مجموعه باشد، پیشنهاد اکید ما بازدید از محل تولیدی شرکت مقابل شما و اطمینان از کیفیت دیزل ژنراتور تحویلی میباشد. وجود زیرساختها و توانمندی تولید یک مجموعه است که میتواند شما را از بسیاری دغدغه ها و مشکلات احتمالی در آینده آسوده نماید.

2. ژنراتور (Alternator) :

پس از موتور دیزل، تقریباً ژنراتور بیشترین اثر را بر روی قیمت دیزل ژنراتور دارد. برندهای مطرح موجود در بازار ایران شامل ژنراتور استمفورد انگلستان، ژنراتور لوری سومر فرانسه و ژنراتور های مکالته ایتالیا میباشد.
قیمت ژنراتور های استمفورد و لوری سومر معمولاً بالاتر از سایر برندهای موجود در بازار میباشد. همچون برند کامینز در زمینه دیزل، ژنراتور های استمفورد نیز دارای کارخانه هایی در هند و چین میباشد. قیمت ژنراتور های تولید این دو کارخانه علیرغم تحت لیسانس بودن تولیدات آنها، از قیمت ژنراتور های استمفورد انگلستان پایین تر است. سایر مدلهای چینی کپی برداری شده از ژنراتور های استمفورد همچون “استمفورد پاور و …” موضوع بحث ما در این بخش نیست.

3. تابلوکنترل :

یکی دیگر از اجزا اصلی و مهم هر دیزل ژنراتور تابلو کنترل آن است. قیمت هر تابلو کنترل به نوع آن (دستی، اتوماتیک و پارالل) و نیز کیفیت و برند قطعات آن وابسته است. قیمت دیزل ژنراتور بسته به نوع تابلو و برند قطعات آن به راحتی تا چندین میلیون تومان قابل تغییر است. به علاوه استفاده از قطعات نامرغوب ممکن است موجب بروز خسارتهای جبران ناپذیری بر دیزل ژنراتور و مجموعه شما شود.
برندهای معتبر در زمینه کنترلرها همچون Datakom ترکیه، DeepSea انگلستان و ComAp چک و در زمینه قطعات قدرت شامل Schneider فرانسه، ABB ایتالیا و زیمنس آلمان است.
متاسفانه قطعات غیراصلی(چینی) برخی از برندهای معتبر نیز دربازار وجود دارد. لذا شما در هنگام خرید حتما از فروشنده بخواهید که نام قطعات و کشور سازنده آن را در فاکتور ذکر نماید.

4. کانوپی سایلنت :

کانوپی که هم به عنوان صداگیر دیزل ژنراتور و هم به عنوان محافظ دیزل ژنراتور در مقابل شرایط محیطی همچون گرد و خاک، باران و … عمل میکند، با توجه به کیفیت ساخت بر قیمت دیزل ژنراتور تاثیر بسزایی دارد. البته تمامی دیزل ژنراتور ها دارای کانوپی سایلنت نمیباشند (با جستجوی عنوان کانوپی سایلنت میتوانید به اطلاعات بیشتری در این زمینه دست یابید).

برخی از نکات و مسائل بسیار موثر درکیفیت کانوپی و در نتیجه قیمت دیزل ژنراتور درادامه آمده است :

 
 1. نوع رنگ (پودری الکترواستاتیک در مقایسه با رنگهای روغنی) کانوپی و اجزا آن
   
 2. کیفیت عایقهای صوتی جاذب صدا (نسوزبودن، ضریب جذب صدا، ضخامت، عایق سرما و گرما بودن… )
   
 3. طراحی مناسب جهت مقاومت در برابر باران و نفوذ گرد و غبار به دیزل ژنراتور
   
 4. تهویه مناسب و متناسب با توان دیزل ژنراتور
   
 5. ضخامت و نوع ورق به کار رفته در بدنه و کلیه اجزا کانوپی
   
 6. دسترسی آسان به بخشهای مختلف دیزل ژنراتور جهت سرویس، نگهداری و تعمیرات
   
 7. استفاده از قفل(تماماً فلزی در مقایسه با قفلهای غیر فلزی) و کلید بر روی دربها جهت محدود کردن دسترسی افراد و امنیت بیشتر دیزل ژنراتور
   
 8. استفاده از نوار دور درب جهت وکیوم کردن دستگاه و جلوگیری از خروج صدای دیزل ژنراتور
   
 9. وجود کلید خاموش اضطراری بر روی قسمت بیرونی کانوپی سایلنت دیزل ژنراتور
   
 10. قابلیت حمل آسان دیزل ژنراتور با قلاب تک نقطهای و …
 11.  

5. خدمات پس از فروش :

 

باتوجه به کاربرد دیزل ژنراتور به عنوان منبع اصلی قدرت یک مجموعه و یا پشتیبان اضطراری آن، خدمات پس از فروش یکی از موارد بسیار مهم و حیاتی است. به عنوان مثال علیرغم کیفیت بسیار بالای ژنراتور های لوری سومر، تنها به دلیل حضور کم رنگ آن در مقایسه با ژنراتور استمفورد در بازار ایران و در نتیجه وجود پشتیبانی و خدمات ضعیف تر با استقبال کمتری از سوی سازندگان دیزل ژنراتور مواجه گردیده است.
برای رسیدن به اطمینان خاطر حتما پیش از خرید، تامین کننده دیزل ژنراتور را از لحاظ دانش فنی و توانایی تامین قطعات یدکی اصلی، در اختیار داشتن دیاگ دستگاه و توانمندی انجام تعمیرات اساسی مورد ارزیابی قرار دهید. متاسفانه به دلیل واسطه بودن برخی فروشندگان، شما برای رفع عیوب دستگاه باید به دنبال شرکت اصلی و یا نمایندگان آنها رفته و با آنها ارتباط بگیرید، در نتیجه بهتر آنکه از همان ابتدا با آنها ارتباط برقرار نمایید!
به خصوص در مورد عیب یابی کامپیوتری که تعداد شرکتهای توانمند در این زمینه بسیار محدود است این مسئله اهمیت دو چندان میابد.

موارد فوق نکات حداقلی هستند که پیش از اخذ قیمت دیزل ژنراتور باید در نظر گرفته شوند.

تذکر : تاکید بر چینی بودن قطعات به معنای کار نکردن آنها نیست بلکه به دلیل مسائل و مشکلاتی است که اغلب بعد از خرید (ممکن است …!) اتفاق بیافتد.

*با توجه به اینکه در هر بخش تلاش گردیده است تا مطالب در حد امکان خلاصه شوند لذا درصورت نیاز به هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد فاکتورهای موثر در قیمت دیزل ژنراتور این مجموعه آماده پاسخگویی به سئوالات شما میباشد.

***جهت اطلاع از لیست قیمت دیزل ژنراتور های شرکت پایور دیزل آسیا میتوانید فرم زیر را کامل نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس برقرار شود.

لینک قبلی مقاله : http://paivardiesel.com/Default.asp?Action=SHOWPRODUCT&PID=58546

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *