کانوپی سایلنت

کانوپی سایلنت – 10 عامل مؤثر در کیفیت کانوپی

کانوپی سایلنت ( کاور یا اتاقک ژنراتور )

کانوپی سایلنت دیزل ژنراتور در واقع اتاقکی فلزی (و در برخی موارد کامپوزیتی) که در واقع دیزل ژنراتور را در بر می گیرد. این مسئله در وحله اول جهت کاهش صدای خروجی از دستگاه می باشد. همچنین استفاده از کانوپی سایلنت سبب محافظت دستگاه در برابر شرایط محیطی و آب و هوایی و نیز محدود کردن دسترسی افراد به دیزل ژنراتور میگردد.

کانوپی های سایلنت در ابعاد مختلف و متاسفانه با کیفیت بسیار متنوع ساخته می شوند. خوشبختانه عواملی که بر روی کیفیت کانوپی سایلنت موثر هستند را میتوانید به صورت ظاهری بررسی نمایید. این عوام در ادامه به صورت کلی اشاره شده اند.

عوامل مؤثر در کیفیت کانوپی سایلنت

 1. با توجه به اینکه مهمترین عملکرد کانوپی سایلنت جذب صدای آن میباشد اوین عامل تاثیر گذار عایق جاذب صوت به کار رفته در آن میباشد. این عایقها باید متخلخل (دارای منافذ بسیار) باشند و هرچه این تخلخل بیشتر باشد کیفیت جذب صدا و میرایی آن بیشتر میگردد. همچنین با توجه به اینکه میزان جذب و نفوذ صدا در این عایقها با افزایش سطح تماس بیشتر میگردد شانه تخم مرغی بودن جاذبهای صوتی نیز بر این مسئله موثر میباشد. و در نهایت نسوز بودن و شعله ور نشدن این عایقها و فساد ناپذیری آنها عامل موثر بر کیفیت جاذبهای صوتی کانوپی سایلنت میباشد.
   
   
 2. نوار لاستیکی دور درب از دیگر عوامل موثر بر سیل نمودن فضای داخلی کانوپی سایلنت از محیط بیرونی میاشد که تاثیر بسیاری بر کاهش میزان صدای دیزل ژنراتور دارد. این نوارها از لحاظ کارکردی بسیار شبیه به نوار دور درب خودرو میباشند.
   
   
 3. ایجاد خم در مسیر داکتهای (کانالهای) ورودی هوا جهت جلوگیری از خروجی صدای دیزل ژنراتور به صورت مستقیم به فضای آزاد و شکست آن و هچنین انعکاس آن به فضای داخل کانوپی سایلنت.
   
   
 4. در برخی موارد کارفرمایانی که دیزل ژنراتور خود را که قبلاً به صورت Open (باز) تهیه کرده اند تمایل به نسب کانوپی سایلنت پیدا میکنند. باید توجه داشته باشید که شاسی فلزی (Structure) که دیزل ژنراتور در حالت عادی روی آن سوار میگردد معمولاً بسیار کم عرض میباشد که مناسب جهت نسب کانوپی سایلنت نیست. زیرا در این حالت فضای لازم جهت تهویه دستگاه وجود نخواهد داشت و داغ نمودن و خاموش شدن دستگاه به راحتی اتفاق می افتد. همچنین امکان دسترسی به قسمتهای دیزل ژنراتور جهت امور سرویس و نگهداری سخت میگردد. لذا جهت نسب کانوپی سایلنت بر روی دیزل ژنراتوری که قبلاً به صورت باز بوده اغلب باید شاسی قبلی آن جهت نسب کانوپی سایلنت تعویض گردد.
   
   
 5. با توجه به اینکه کانوپی سایلنت معمولاً در فضای بیرونی و در معرض آفتاب، رطوبت و باران و … قرار میگیرد. کیفیت و نوع رنگ آن بسیار مهم میگردد. شرکت پایور دیزل آسیا با توجه داشتن خط رنگ کوره الکترواستاتیک در کارخانه خود تمام کانوپی های سایلنت خود را با رنگ کوره الکترو استاتیک عرضه مینماید.
   
   
 6. همچنین با توجه به قرار گیری دیزل ژنراتور در فضای آزاد و در معرض نور خورشید، نم و رطوبت و … استفاده از قفلهای فلزی جهت دربها لازم میگردد. گاهاً دیده میشود برخی از تولیدات شرکتها (چه داخلی و چه خارجی) از قفلهای غیر فلزی جهت کاهش هزینه ها استفاده میگردد. همچنین در زیر این قفلها و یا هر قطعه الحاقی به کانوپی سایلنت باید از یک سیل لاستیکی استفاده گردد.
   
   
 7. دربهای جانبی کانوپی سایلنت باید به گونه ای باشد که امکان دسترسی به قسمتهای مختلف آن جهت سرویس و نگهداری دوره ای امکانپذیر و راحت باشد.
   
   
 8. ماژولار بودن کانوپی عامل دیگری است که باید در نظر داشته باشید. ماژولار بودن امکان باز و بست کامل کانوپی سایلنت را ممکن میسازد. برای این امر کلیه قسمتهای دیزل ژنراتور با پیچ مهره به هم متصل میگردد تا امکان باز و بست وجود داشته باشد.
   
   
 9. جابجایی دیزل ژنراتور از مسائل مهم میباشد. کانوپیهای ساخت شرکت پایور دیزل دارای قلاب تک جهت جابجایی آسان دیزل ژنراتور میباشد.
   
   
 10. ضخامت ورق استفاده شده در اتاق کانوپی، وجود کلیدهای استپ اضطراری (Emergency Stop) در دو طرف کانوپی سایلنت، استفاده از نوار لاستیکی بین فریم کانوپی و شاسی دیزل ژنراتور و … از دیگر عواملی است که شما به صورت بصری میتوانید آنها را بررسی نمایید.

لینک قبلی مقاله : https://paivardiesel.com/Default.asp?Action=SHOWPRODUCT&PID=80122

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *